Pazartesi, 20 Şubat 2017

Windows 7 Görünümlü Masaüstü Ortamı İle Tanışın: UKUI

Tanıştırayım: UKUI Masaüstü Ortamı.Ben de yeni tanıştım.Açık söyleyeyim, ben beğendim.En azından denemeye değer.

UKUI, Ubuntu Kylin (Ubuntu'nun Çince versiyonu) tarafından MATE masaüstü ortamı üzerine geliştirilmiş, farklı bir ortam sunmayı amaçlayan bir çalışma.Aslında bir MATE Masaüstü Ortamı çatallaması.UKUI, 'Bilgisayarınızı tarama, arama ve yönetme için daha basit ve eğlenceli bir deneyim' sunmayı amaçlıyor.

UKUI, Unity tabanlı Ubuntu Kylin'in 16.04 sürümüyle birlikte bir önizleme versiyonu olarak sunulmuş.

Önce ben de bu sürümü denedim.Gayet güzel bir şekilde çalışıyor ve Türkçe olarak ta bilgisayara kuruluyor.Ancak, bir güncellemeyle birlikte her şey Çince oldu.Bir şekilde, el avına Türkçe'leştirmeyi başarabildiysem de, sistemin çok önemli kısımları Çince olarak kaldı.

Buna karşın, UKUI denemenin tek yolu bu değil elbette.PPA deposu sayesinde 16.10 veya 17.04 sürümleri üzerine sıkıntısız kurulabiliyor ve çok güzel çalışıyor.Ben, Ubuntu Gnome 16.10 üzerinde kurarak deneyimledim.

Şunu unutmamak gerekiyor ki, UKUI daha çok yeni bir masaütsü ortamı ve geliştirilmeye devam ediyor.Bu çercevede Ubuntu Kylin, Nisan ayında sunacağı 17.04 sürümünde UKUI masaüstü ortamını varsayılan olarak sunmayı planlıyor. 

Gelelim gözlemlerime...

Öncelikle görünüm.Tamamen Wndows 7'yi hatırlatıyor.Windows'tan Linux'a geçip te o ortamı özleyenler/arayanlar için biçilmiş kaftan denilebilir.

Çalışmasında herhangi bir kararsızlık veya sıkıntı yok.Ubuntu ve MATE tabanlı olmanın avantajını en üst seviyede kullanıyor.

Değinilmesi gereken bazı özelleştirmeler/çatallamalar var...

UKUI Menüsü.Tam bir Windows 7 menüsü klonu.Sıkıntısız çalışıyor.Aramayı sadece menü çerisinde yapıyor.Sistem içerisinde de aramış olsaydı daha güzel olurdu.

 

Gerçi bunun için de ayrıca bir UKUI Arama Aracı sunulmuş.

 

UKUI dosya yöneticisinin adı Peony.O da bir Caja çatallaması.Peony diğer disk bölümlerini göstermiyor, nedenini çözemedim.(PPA kurulumunda.)

 

Ayrıca, Bilgisayar simgesine tıklayınca da bu hatayı veriyor.

 

16.04 önizleme sürümünde ise bu sıkıntı yok.İlerleyen sürümlerde bu hata giderilecektir diye düşünüyorum.

 

UKUI Kontrol Merkezi, MATE Kontrol Merkezi'nin UKUI için yeniden yorumlanmış hali denilebilir.Biraz daha sade şimdilik ve kullanımı kolay.

 

UKUI Araçları

 

UKUI Kapat Menüsü

 

UKUI Görünüm Tercihleri

 

UKUI masaüstü ortamı, Ubuntu 16.10 ve 17.04 sürümlerine ve yine bu sürümler üzerine inşa edilmiş olan Ubuntu türevlerine aşağıdaki iki komutla kolayca kurulabiliyor.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntukylin-members/ukui

sudo apt update && sudo apt install ukui-desktop-environment

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Openbox

Site Trafiği

Bu Gün83
Dün130
Hafta83
Ay2310
Toplam46963

Ziyaretçi Bilgisi

  • IP: 50.16.113.179
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Anlık Ziyaretçi Sayısı

1
Online

Pazartesi, 20 Şubat 2017 15:07