Pazartesi, 20 Şubat 2017

Debian Sid Üzerinde Yerelde(Local) Joomla Kurulumu

Eğer Joomla ile uğraşıyorsanız, bazı durumlarda, sitenizde uygulamak istediğiniz şeyleri veya yapacağınız değişiklikleri, önceden yerelde denememiz faydalı olacaktır.En azından benim için bu böyle.Bu nedenle bu yazımda, Debian Sid üzerinde, en basit şekilde Joomla kurulumunu ele alacağım.

Bize bir web sunucusu gerekli.Basit bir şekilde, Joomla kurulumu için gerekli ve işimizi görecek olan pakaetlerle birlikte kuralım.

Bir terminal(uçbirim)açıp, aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırarak kurulumumuzu gerçekleştiriyoruz.

sudo apt install apache2

sudo apt install php 

sudo apt install php7.0-xml

sudo apt install mysql-server

mysql-server kurulurken, bizden yönetici parolası isteyen bir ekran gelecek.Parolamızı bu ekranda belirliyoruz.

Kurulum işlemleri bittikten sonra, sistemi yeniden başlatıyoruz.Şimdi localhsot'un doğru kurulup çalıştığından emin oluyoruz.Tarayıcımızın adres satırına localhost yazıyoruz.Eğer aşağıdaki şekilde bir sayfayla karşılaşıyorsak, herşey yolunda gitmiş demektir.Artık Joomla kurulumuna başlayabiliriz.

Şimdi buradan Joomla dosyamızı indiriyoruz.Ardından yapacağımız işlemleri terminalde yapabileceğimiz gibi, benim tercihim işlemleri grafik ortamda yapmak olacaktır.

Dosyalar(Nautilus)'u yönetici haklarıyla açıyoruz(Elbette farklı masaüstü ortamı kullanıyorsanız, kendi kullandığınız dosya yöneticinizi açmanız gerecektir.):

sudo nautilus

İndirdiğimiz dosyayı /var/www/html dizinine taşıyoruz ve sıkıştırılmış dosyayı çıkarıyoruz.Çıkardığımız klasörün adını joomla olarak değiştiriyoruz ki adres satırına yazarken kolaylık olsun.

Bundan sonraki adımda  joomla olarak adlandırdığımız klasörün izinlerini değiştiriyoruz ve Ekli dosyaların yetkilerini değiştirin diyerek alt klasörlere de aynı izinleri veriyoruz.

En son aşamada tarayıcımızın adres çubuğuna localhost/joomla yazıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

Bundan sonra yapacağımız iş kurulum yönergelerini takip ederek kurulumu tamamlamak olacaktır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Openbox

Site Trafiği

Bu Gün83
Dün130
Hafta83
Ay2310
Toplam46963

Ziyaretçi Bilgisi

  • IP: 50.16.113.179
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Anlık Ziyaretçi Sayısı

1
Online

Pazartesi, 20 Şubat 2017 15:07